Firma Adı İletişim Konum
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ
Nişancı Mahallesi Eyüpsultan Bulvarı No: 72 / Eyüpsultan / İSTANBUL / TÜRKİYE
İletişim: +90 444 3 000
Web: https://www.eyupsultan.bel.tr/
Salon: 14
Stant: 1427
Ürün Grupları
  • Ahsap Oyuncaklar

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ - EYÜP OYUNCAKLARI İstanbul Eyüpsultan Belediyesi, yazılı tarihi 1600 lü yıllara dek uzanan Eyüp Oyuncaklarının tanıtım ve yaygınlaştırılmasını desteklemek ve bu tarihi kültür mirasını gelecek nesillere aktarabilmek için geçmişten günümüze çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda Eyüp Oyuncakları zanaatinin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Eyüpsultan Belediyesi tarafından yeni bir proje başlatılmıştır. Proje kapsamında, Eyüp Oyuncaklarının üretim ve bezemelerine yönelik eğitimler verilmesi, geleneksel formda oyuncak üretimi yapılarak satılması gibi çeşitli adımlar yer almaktadır. Eyüp Oyuncakları, İstanbul un fethinden sonra bir ziyaretgah ve konaklama mekanı olan Eyüp te üretilip başta İstanbul olmak üzere Anadolu ya dek gönderilen oyuncaklardır. Bu özelliği sebebiyle bilinen ilk oyuncak markası vasfıyla öne çıkmıştır. Oyuncakların ilk yapım tarihi bilinmemekle birlikte; Evliya Çelebi, 17. Yüzyıl olaylarını anlattığı Seyahatnamesinde 1635 yılındaki bir esnaf alayında Eyüp Oyuncakları ve oyuncakçılarından detaylı bir betimleme ile bahsetmiştir. Ancak 19. Yy sonları ve 20. Yy da yaşanan değişimler sebebiyle Eyüp Oyuncakçılığı, bireysel düzeyde temsilcilerle ve kısıtlı olarak sürdürülebilmiştir. 2005 yılında Eyüp Oyuncaklarının ihyasına yönelik gerçekleştirilen proje kapsamında, 1939 yılında Şehir Müzesinde sergilenen 28 adet Eyüp Oyuncağı modellenip günümüze taşınmıştır. Oyuncaklar ahşap ve ahşap türevi malzemeler ve çeşitli modellerde yapılan çömlek malzemelerden olup boya ve dekorları el emeği ile yapılmaktadır. Mevcut projede ise öncelikli olarak geleneksel Eyüp Oyuncakları zanaati ve kültürünün sürdürülmesi ve el emeği sanatkarı kadın kursiyerlere yönelik meslek edinimi ön planda tutulmaktadır.

Aynalı ArabaAynalı Araba
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Aynalı Araba Geleneksel Eyüp Oyuncaklarından olup hareketlilik tekerlekler yardımıyla sağlanmaktadır. Yapımında ana malzeme olarak ahşap kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

BeşikBeşik
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Beşik Geleneksel Eyüp Oyuncaklarındandır. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilmektedir. Geçmişte aynalarla süslendiğinden Aynalı Beşik olarak da bilinmektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

CambazCambaz
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Cambaz Geleneksel Eyüp Oyuncaklarından olup sapından tutularak sürüldüğünde teker çeviren figür yapısıyla hareketlidir. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilmektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Çekçek ArabaÇekçek Araba
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Çekçek Araba Geleneksel Eyüp Oyuncaklarından olup hareketlilik tekerlekler yardımıyla sağlanmaktadır. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Çınçın ArabaÇınçın Araba
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Çınçın Araba Geleneksel Eyüp Oyuncaklarından olup sapından tutularak sürüldüğünde dönen tekerleklere sahiptir. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilmektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

DavulDavul
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Davul Geleneksel Eyüp Oyuncaklarındandır. Yapımında ana malzeme olarak ahşap veya kalın mukavva ile deri kullanılır. Davul ya da trampet olarak bilinen ürün çeşitli ebatlarda üretilmektedir. Çok küçük modeller ise Boncuklu tıngırdak, Saplı davul ya da El davulu olarak bilinir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Dönme DolapDönme Dolap
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Dönme Dolap Geleneksel Eyüp Oyuncaklarından olan Dönme dolap, ana kaidesi ve kaideye çark ile bağlı hareketli salıncaklardan oluşmaktadır. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilmektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Düdüklü TestiDüdüklü Testi
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Düdüklü Testi Geleneksel Eyüp Oyuncaklarındandır. Yapımında çömlek üretiminde kullanılan toprak malzemeden yararlanılır. İçi boş iken ve su ile doldurulduğunda ayrı ayrı sesler vermektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Masa ve SandalyeMasa ve Sandalye
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Masa ve Sandalye Geleneksel Eyüp Oyuncaklarındandır. Yapımında ana malzeme olarak kontraplak ve masif ahşap kullanılır. Günümüzde düz ahşap plakaların ve çıtaların kalıplara göre kesilmesi ve montelenmesi ile üretilmektedir. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

TopaçTopaç
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Topaç Topaçların tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İp sarılarak döndürülen topaçlar, geleneksel Eyüp Oyuncaklarındandır. Yapımında ana malzeme olarak ahşap kullanılır. Boyama işlemi, su bazlı boyanın fırça yardımıyla uygulanmasına dayanmaktadır. Boyama ve bezemeler tamamen el emeği ile geleneksel tarzda yapılır.

Firmanın kayıtlı temsilcilik bilgisi bulunmamaktadır.

Firmanın kayıtlı marka bilgisi bulunmamaktadır.